facebook logo
Witamy na blogu

5 faktów i ciekawostek o tatuażach

mężczyzna tatuuje

Tatuaże od stuleci fascynują ludzi na całym świecie, będąc nie tylko elementem zdobienia ciała, ale także wyrazem osobistych przekonań, upodobań czy przynależności do określonej grupy społecznej. Z biegiem lat technika tatuażu ewoluowała, a sam proces stawał się coraz mniej inwazyjny i bolesny. Oto pięć faktów oraz ciekawostek, które zaskoczą i zaintrygują miłośników sztuki na skórze.

Pierwsze znane tatuaże

Historia tatuażu sięga tysięcy lat wstecz. Najstarsze odkryte na świecie tatuaże należą do tzw. Icemana — mumii sprzed ponad 5 200 lat, odnalezionej na terenie Alp Ötztalskich między Austrią a Włochami. Na jej ciele znaleziono 61 różnych wzorów wykonanych z czarnego tuszu. Niewykluczone jest jednak, że pierwsze tatuaże powstały jeszcze wcześniej-już w epoce kamienia łupanego.

Tatuaże jako sposób leczenia

W starożytności tatuaż nie tylko pełnił funkcję estetyczną, ale także ściśle związany był z medycyną. Egipcjanie, Grecy czy Rzymianie stosowali tzw. terapeutyczne tatuaże, mające na celu uśmierzanie bólu czy wspomaganie leczenia różnych chorób. Wierzono, że nakłuwanie skóry pozwala na uwolnienie złych mocy znajdujących się wewnątrz ciała, co miało przyczynić się do poprawy samopoczucia pacjenta.

Tatuaże w Polsce

W Polsce historia tatuaży sięga głównie XIX wieku. Początkowo były one zarezerwowane głównie dla marynarzy oraz żołnierzy. Z czasem jednak tatuaże stawały się coraz popularniejsze i dostępne dla szerszego grona odbiorców. Liczba profesjonalnych studiów tatuażu w Polsce stale rośnie — wykonujemy tatuaże kolorowe w Warszawie, a także tatuaże minimalistyczne i czarno-białe.

Symbolika wzorów

Nie od dziś wiadomo, że wiele wzorów tatuaży niesie za sobą określone znaczenie czy symbolikę. Przykładem są choćby tatuaże więzienne, które często były używane jako rodzaj kodeksu informującego o przestępczych dokonaniach osoby noszącej dany wzór.

Sztuka tatuażu w XXI wieku

W ostatnich latach tatuaże stały się nie tylko modnym elementem zdobienia ciała, ale także formą artystycznego wyrazu. Coraz więcej artystów szuka swojej drogi w sztuce tatuażu, eksperymentując z różnorodnymi technikami i stylami.

Wróć do bloga